Список докладов

Тип доклада (пленарный, Устный доклад, стендовый)

ФИО докладчика

Название доклада

Пленарный доклад

Chen Shaoshi

Apparent Singularities of D-finite Systems

Устный доклад

Alexander Batkhin

Discriminant set and its computation

Пленарный доклад

Gerdt Vladimir

On Computer algebra aided generation of a mimetic difference scheme for 3D steady Stokes flow

Устный доклад

Vasilii Duzhin

Fast RSK transformation

Пленарный доклад

Grigoriev Dima

Tropical orthogonal linear prevarieties

Пленарный доклад

Martin Loebl

3-dimensional Discrete Ihara-Selberg Function

Устный доклад

Yury Blinkov

On computer algebra aided numerical solution of ODE by finite difference method;

Устный доклад

Nikita Gogin

Some new identities for Bernoulli numbers via Central Krawtchouk polynomials.

Пленарный доклад

Teo Mora

Extending involutiveness to local and effective rings

Устный доклад

Michela Ceria

Applications of Bar Code to involutive divisions and a greedy algorithm for complete sets.

Устный доклад

Sergey Slavyanov

First order linear ODE equivalent to deformed Heun equation

Пленарный доклад

Eugene Zima


Factorial polynomials in computer algebra problems related to the indefinite summation

Устный доклад

Aleksandr Myllari

Numerical Symbolic Dynamics: Complexity of Finite Sequences

Устный доклад

Tisagh Chase

Numerical Symbolic Dynamics: Studies of the Invariant Components

Устный доклад

Yu Ying

The symbolic problems associated with Runge-Kutta methodsand its solving is the computer algebra system Sage

Устный доклад

Changbo Chen

A Numerical Roadmap Algorithm for Smooth Bounded Real Algebraic Surface

Устный доклад

Svetlana Berestova


Computer illustration of the compactness of the confugurational space of rotations

Устный доклад

Victor Edneral

Construction of analytical approximation of solution of ODEs system

Устный доклад

Andrei Malyutin

TBA

Устный доклад

Tatiana Myllari

Numerical symbolic dynamics

Устный доклад

Gaiane Panina

A universality theorem for stressed graphs

Пленарный доклад

Vladimir Kornyak

Decomposition of Representations of Wreath Products

Устный доклад

Gennadi Malaschonok

Quick triangular orthogonal decomposition of matrices

Пленарный доклад

Nikolai Vavilov

Relativisation and unrelativisation

Пленарный доклад

Alla Sidko

Control of matrix computations on distributed memory

Устный доклад

Astghik Torosyan

Quantifying non-classicality of the Hilbert-Schmidt ensemble of qubits and qutrits by Wigner functions

Устный доклад

Ivan Dolgakov


Landau: language for dynamical systems with automatic differentiation

Устный доклад

Dmitry Nikolayev

Litvinov-Maslov Dequantization of Matrix Algebras: New Insights and Techniques

Устный доклад

Sergey Perepechko

Counting perfect matching with a selected edge on {\mathversion{bold}$C_m \times C_n$} tori

Устный доклад

Mikhail Kharinov


Sketch on quaternionic Lorentz transformations

Пленарный доклад

Alexander,Chistov


Problems around the Newton-Puiseux algorithm and its generalization for nonzero characteristic

Устный доклад

Semjon Adlaj

Galois elliptic function and its symmetries

Устный доклад

Alexandr Seliverstov

On polynomials of odd degree over reals

Устный доклад

Elizaveta Romanova

Using tropical optimization in rank-one approximation of non-negative matrices

Устный доклад

Sergei Pozdniakov

Constructive tasks in distance Olympiads

Устный доклад

Gurgen Gevondov

Quick triangular orthogonal decomposition of matrices

Пленарный доклад

Oleg Marichev

Bell Y polynomials as effective instrument in calculus

Устный доклад

Nikolai Proskurin

Differentiation and special functions on finite fields

Устный доклад

Dmitry Nikolaev

Litvinov-Maslov Dequantization of Matrix Algebras: New Insights and Techniques

Устный доклад

Alexander Chupakhin

Relativistic Ovsyannikov Vortex

History