Program of the conference

You can download the program here pca2019_agenda.pdf

You can download the book of abstracts here pca2019_book.pdf

April 15

09:30 — 10:20 Registration, coffee
10:30 — 11:10 Vladimir P. Gerdt, Yury A. Blinkov, Xiaojing Zhang
Computer algebra aided generation of a mimetic difference scheme for 3D steady Stokes flow
abstract slides
11:10 — 11:40 Vladimir Kornyak
Invariant Projectors in Wreath Product Representations
abstract slides
11:40 — 12:00 Coffee break
12:00 — 12:45 Eugene Zima
Factorial polynomials in computer algebra problems related to symbolic summation
abstract
12:45 — 13:15 Mikhail Babich
Point symmetries of the Painleve VI.
abstract
13:15 — 15:00 Lunch
15:00 — 15:30 Kyriaki Tsilika
On computer algebra aided generation of exact solutions for Fredholm integro-differential equations
abstract slides
15:30 — 16:00 Yuri Palii
Foliation of SL(n) group by conjugacy classes from polynomial algebra point of view
abstract
16:00 — 16:30 Sergey Slavyanov, Olga Stesik
First order linear ODE equivalent to deformed Heun equation
abstract
16:30 — 17:00 Coffee break
17:00 — 17:30 Sergey Slavyanov, Oleg Marichev
BellY polynomials in Mathematica and asymptotic solutions of integral equations
abstract
17:30 — 18:00 David Jeffrey
The Gamma function and its inverse
abstract
18:30 — 21:30 Welcome party

April 16

10:00 — 10:50 Shaoshi Chen
Apparent Singularities of D-finite Systems
abstract slides
10:50 — 11:40 Dima Grigoriev
Tropical orthogonal linear prevarieties
abstract slides
11:40 — 12:10 Coffee break
12:10 — 13:00 Teo Mora, Michela Ceria
Weak Involutive bases over effective rings
abstract slides
13:00 — 15:00 Lunch
15:00 — 15:30 Nikolai Proskurin
Differentiation and special functions on finite fields
abstract
15:30 — 16:00 Alexandr Seliverstov
On polynomials of odd degree over reals
abstract
16:00 — 16:30 Coffee break
16:30 — 17:00 Hartmut Monien
Inverse Galois theory and modular curves
slides

April 17

10:00 — 10:50 Mark Spivakovsky
On resolution of singularities in arbitrary characteristic.
abstract
10:50 — 11:20 Alexander Chistov
Problems around the Newton-Puiseux algorithm and its generalization to nonzero characteristic
abstract
11:20 — 11:40 Coffee break
11:40 — 12:10 Michela Ceria
Applications of Bar Code to involutive divisions and a greedy algorithm for complete sets.
abstract slides
12:10 — 13:00 Anatoly Vershik
Соmbinatorial еncoding of continuous processes
abstract slides
13:00 — 15:00 Lunch
15:00 — 15:30 Gaiane Panina
A universality theorem for stressed graphs
abstract
15:30 — 16:00 Aleksandr Mylläri, Tatiana Mylläri , Anna Myullyari, Nikolay Vassiliev
Numerical Symbolic Dynamics: Complexity of Finite Sequences
abstract slides
16:00 — 16:30 Coffee break
16:30 — 17:00 Ivan Dolgakov, Dmitry Pavlov
Landau: language for dynamical systems with automatic differentiation
abstract
17:00 — 17:30 Victor Edneral
Calculation of High Orders of the Resonance Normal Form
abstract
17:30 — 18:00 Mikhail Malykh, Edik Ayryan, Leonid Sevastianov, Yu Ying (余英)
The symbolic problems associated with Runge-Kutta methods
abstract
18:00 — 18:30 Poster session.
18:00 — 18:30 Gleb Koshevoy, Denis Mironov
Cluster monomials and Schur positivity
abstract
18:00 — 18:30 Alexander Batkhin
Some properties of doubly symmetric periodic solutions to Hamiltonian system
abstract slides
18:00 — 18:30 Mikhail Kharinov
Sketch on quaternionic Lorentz transformations
abstract slides
18:00 — 18:30 Daria Chemkaeva
Developing a Wolfram Demonstrations Project for bifurcation diagrams of nonlinear ODE
slides
18:30 — 20:00 Chamber music concert. Euler Institute

April 18

10:00 — 10:40 Semjon Adlaj
Galois elliptic function and its symmetries
abstract slides
10:40 — 11:10 Stephen M. Watt, Parisa Alvandi
Feature Extraction using Legendre-Sobolev Representation for Handwritten Mathematical Characters
abstract
11:10 — 11:40 Coffee break
11:40 — 12:10 Yuri Yakubovich
Sequential construction of samples from residual allocation models
abstract slides
12:10 — 12:30 Dmitry Nikolayev
Litvinov-Maslov Dequantization of Matrix Algebras: New Insights and Techniques
abstract
12:30 — 12:50 Anton Chukhnov, Sergei Pozdniakov
Constructive tasks in distance Olympiads
abstract slides
12:50 — 14:30 Lunch
14:30 — 19:00 Bus Excursion and visit to Yusupov palace. The bus will start from the Andersen hotel at 14:30
19:30 — 23:00 Banquet at the restaurant Puerto. Nab. Karpovki, 30

April 19

10:00 — 10:40 Gennadi Malaschonok, Gurgen Gevondov
Quick triangular orthogonal decomposition of matrices
abstract
10:40 — 11:20 Fedor Petrov
Divided symmetrization identities and paths in graded graphs formulae
abstract
11:20 — 11:50 Coffee break
11:50 — 12:20 Sergey Perepechko
Counting perfect matching with a selected edge on Cm×Cn tori
abstract
12:20 — 12:50 Mikhail Koroteev
APRiL: a close-to-natural language for geometric proofs
abstract slides
12:50 — 14:30 Lunch
14:30 — 15:15 Nikolay Vavilov
Relativisation and unrelativisation
15:15 — 15:45 Elizaveta Romanova, Nikolai Krivulin
Using tropical optimization in rank-one approximation of non-negative matrices
abstract
15:45 — 16:15 Astghik Torosyan, Vahagn Abgaryan, Arsen Khvedelidze
Quantifying non-classicality of the Hilbert-Schmidt ensemble of qubits and qutrits by Wigner functions
abstract
16:15 — 16:40 Coffee break
16:40 — 17:10 Yury A. Blinkov, Vladimir P. Gerdt
On computer algebra aided numerical solution of ODE by finite difference method
abstract slides
17:10 — 17:40 Vahagn Abgaryan, Arsen Khvedelidze
How much non-classicality does the Hilbert space of N-dimensional quantum system contain?
abstract

April 20

10:00 — 10:40 Aleksandr Tiskin
Computing with permutations in parallel
abstract
10:40 — 11:10 Changbo Chen, Wenyuan Wu, Yong Feng
A Numerical Roadmap Algorithm for Smooth Bounded Real Algebraic Surface
abstract
11:10 — 11:30 Coffee break
11:30 — 12:00 Vasilii Duzhin, Artem Kuzmin, Nikolay Vassiliev
RSK bumping trees and a fast RSK algorithm
abstract slides
12:00 — 12:30 Gennadi Malaschonok, Alla Sidko
Control of matrix computations on distributed memory
abstract
12:30 — 13:00 Vladimir Gerdt, Ekaterina Kotkova
Grover algorithm implementation on IBM quantum computer
abstract slides
13:00 — 13:15 Tisagh Chase
Numerical Symbolic Dynamics: Studies of the Invariant Components
abstract slides
13:15 — 15:00 Free discussion, closing the conference. Farewell party

History